Ekonomi

Teknoloji şirketlerinde işten çıkarma ve işe alımları dondurma

Teknoloji şirketlerinin işten çıkarma/işe alımları dondurma nedeni. Teknoloji şirketleri, durgun tüketici harcamaları, yüksek faiz oranları ve güçlü doların etkisiyle mücadele ederken, işe alım konusunda bir kez daha frene basıyor.

Bir ekonomik gerilemenin kapıyı çaldığının en net göstergelerinden biri, bu hafta bazı ABD teknoloji şirketlerinin geniş çaplı işten çıkarmalar veya işe alımların dondurulduğunu duyurmasıyla kırmızı renkte yanıp sönmeye başladı.

Amazon artık belirli kurumsal pozisyonları doldurmayacağını duyurdu, Apple ise çoğu departmanda işe alımları durduracağını söyledi. Bunu yaparken, son birkaç ayda işe alımları donduran Facebook ana şirketi Meta ve Google da dahil olmak üzere diğer mega sermayeli teknoloji şirketlerine katılıyorlar.

Bu arada, ödeme sağlayıcısı Stripe ve araç çağırma şirketi Lyft dahil olmak üzere daha genç teknoloji şirketleri işten çıkarmalara başvurdu – her ikisi de kötüleşen ekonominin teknoloji için giderek daha elverişsiz hale geldiğini söyledi. Twitter’ın yeni sahibi Elon Musk’ın sosyal medya şirketinin işgücünün yarısını 3.700 işten çıkarması bekleniyor.

Son on yılda, teknoloji şirketleri muazzam bir büyüme ile övündü ve aynı zamanda cömertçe harcadı. Ancak ufukta pek çok kişinin beklediğinden çok daha uzun ve sert olabilecek küresel bir durgunluk varken, bu hafta büyük çaplı işten çıkarmalar açıklayan Silikon Vadisi firmaları, daha büyük ekonomi için bir öncü olabilir.

KPMG’nin Ekim ayında yaptığı bir ankete göre, ABD’li CEO’ların çoğu (%90’dan fazlası) şimdiden bir durgunluğun yolda olduğuna inanıyor ve yarısından fazlası önümüzdeki altı ay içinde işten çıkarmalar planladıklarını söyledi.

Amazon. E-ticaret devi, CEO Andy Jassy ve ekibinin bu hafta aldığı bir karar ile kurumsal işgücünde “yeni kademeli” işe alımları durdurdu. Amazon’un üst düzey insan kaynakları yöneticisi Beth Galetti, “Bu duraklamayı önümüzdeki birkaç ay boyunca yerinde tutmayı umuyoruz ve ekonomide ve iş dünyasında gördüğümüz şeyleri makul olduğunu düşündüğümüz şekilde ayarlamak için izlemeye devam edeceğiz” dedi.

Intel. Chip üreticisi geçen hafta yaptığı açıklamada, Intel Corp’un gelecek yıl 3 milyar dolar tasarruf etmek amacıyla işleri kestiğini ve yeni tesislere yapılan harcamaları yavaşlattığını söyledi. Amaç, 2025 yılına kadar 10 milyar dolara kadar tasarruf etmek. Bloomberg News daha önce personel sayısındaki azalmanın binleri bulabileceğini bildirmişti.

Lyft. Lyft’in maliyet tasarrufu çabaları, araç servis işini elden çıkarmayı da içeriyor. Pazartesi günü 3Ç22 sonuçlarını açıklamaya hazırlanan şirket, ABD’de işe alımları en azından gelecek yıla kadar donduracağını söylemişti. Şimdi daha da sert rüzgarlarla karşı karşıya.

Kurucu ortaklar John Zimmer ve Logan Green bir notta, “Enflasyon ve yavaşlayan ekonominin gerçeklerine karşı bağışık değiliz” dedi: “2023’ün dış olaylara yanıt olarak planları değiştirmek zorunda kalmadan daha iyi uygulayabileceğimiz bir dönem olması gerekiyor – ve zor gerçek şu ki, bugünün eylemleri bizi bunu yapmaya yöneltti.”

 Stripe. Dünyanın en değerli girişimlerinden biri olan ödeme şirketi Stripe Inc., 1.000’den fazla kişiyi işten çıkarıyor. %14’lük personel azaltımı, çalışan sayısını neredeyse 7.000’e geri getirecek – Şubat ayındaki toplamı. Kurucu ortaklar Patrick ve John Collison, personele “daha ​​yalın zamanlara” hazırlanırken harcamaları daha geniş bir şekilde kısmaları gerektiğini söyledi.

Twitter. Twitter’daki çalkantı, ekonomik kaygılardan çok, son satın alma ve beraberindeki borçla ilgili. Ancak şirket şu anda emsallerinin en derin kesintileriyle karşı karşıya. Geçen ay Twitter’ı 44 milyar dolara satın alan Musk, konuyla ilgili bilgisi olan kişilere göre yaklaşık 3 bin 700 kişiyi işten çıkarmayı planlıyor.

Yeni sahibin etkilenen çalışanları Cuma günü bilgilendirmeyi planladığı söylendi. Musk ayrıca şirketin her yerden çalışma politikasını tersine çevirmeyi ve kalan çalışanların ofislere rapor vermelerini istemeyi amaçlıyor.

Kaynak: Tera Yatırım-Enver Erkan
Hibya Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu