Ara

Tırnak Soyulması Neden Olur? Bu Belirtiler Varsa Dikkat!

Facebook
Twitter
LinkedIn
tırnak soyulması neden olur

Tırnak soyulması, her zaman hayal edilen o pürüzsüz, kusursuz ve bebeksi ellerin önündeki en büyük engel olarak görünür. Genel olarak tırnak ucundan başlayan soyulma, tırnak şeklini doğrudan etkilediği gibi kimi durumlarda tırnak dibine kadar ulaşabilir. Bu durum ise el ve tırnak tasarımının olumsuz ve bakımsız görülmesini beraberinde getirir. Peki tırnak soyulması neden olur? Tırnak soyulmasına ne iyi gelir?

Tırnak Soyulması Neden Olur?

tırnak soyulması neden olur

Saçlarımız, bir lifli protein olan keratinden meydana gelir. Bu lifli yapı, aynı şekilde tırnaklarda da bulunur. Bu sayede ise tırnakların olumsuz dış faktörlere karşı korunması sağlanır. Bununla beraber keratin, tırnağın kırılmasını da engeller. Kimi durumlarda ise yoğun ve sağlıksız oje kullanımı, tırnak bakımının yapılmaması ve düzenli kesme – törpüleme gerçekleştirilmemesi söz konusu keratinin azalmasına sebep olur.

Tırnak soyulması neden olur?” sorusunun cevabı bu kadar ile sınırlı kalmaz. Kişide bulunan kalsiyum ve demir eksikliği de tırnak sorunlarını beraberinde getirir. Bunun dışında;

  • Ellerin normalin üzerinde yıkanması,
  • Bulaşıkları eldiven kullanmadan yıkamak,
  • Kalıcı oje sürmek,
  • Ojeyi aseton ile değil de soyarak çıkartmaya çalışmak gibi durumların tamamı da tırnak soyulmasını tetikler.

Tırnak Soyulması Ne İyi Gelir?

Tırnak soyulması, sık karşılaşılan bir durum olmasına karşılık, önlenemez bir durum değildir. Aksine bu sorunun meydana gelmeye başladığını gören kişilerin birkaç yöntem ile süreci yavaşlatması ve belirli seviyede durdurması mümkündür. Tırnak soyulmasına ne iyi gelir? Sorusunun cevabı ise aşağıda verildiği gibidir.

  • Öncelikle günlük 2-3 litre su içmek, tırnak kurumasının önüne geçecektir.
  • Tırnakların soyulmaya başladığı dönemde tırnak uzatmamak, tırnakları kesmek ve düzenli törpülemek keratin korumasını sağlayacaktır.
  • Yukarıda da ifade etmiş olduğumuz üzere tırnak soyulmasının en temel nedenlerinden biri demir eksiliğidir. Bu sebeple bu sorun ile karşı karşıya kalan kişilerin içerisinde demir bulunduran besinler tüketmesi faydalı olacaktır. Ispanak, deniz ürünleri ve nohut gibi ürünler demir açısından zengin ürünlerdir.
  • Tırnakların da neme ihtiyacı vardır. Bu nemi sağlamak için ise su içmek yeterli değildir. Buna ek bir de yoğun nemlendiriciler kullanmak gereklidir. Tırnak bakım yağı bu hususta kurtarıcı olacaktır.

Bu da ilginizi çekebilir; Tırnak Bakım Yağı Nasıl Kullanılır? 

Yukarıda verilen yöntemleri dikkate alan kişilerin “Tırnak soyulması neden olur?” şeklinde araştırma yapmalarına gerek kalmayacaktır.

Şampiyon Aliağa Helvacı Spor

Milli karatecilerden Başkan Topaloğlu’na ziyaret

Erkek Basketbol Takımı Avrupa Şampiyonluğu’nu hedefliyor! Üsküdar Üniversitesi Erkek Basketbol takımı Süper Lig Şampiyonu oldu!

EÜ’de düzenlenen “3. Yaş Üniversiteleri 1. Spor Şenliği” sona erdi

İzmir’de ilk defa yapılan Aliağa’nın ev sahipliğinde düzenlenen Kuzey Ege Spor Oyunları’na Bergama damga vurdu

Manavgat’ta Deniz Küreği Türkiye Kupası Heyecanı Başlıyor

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Haberi Paylaşın

Facebook
Twitter
LinkedIn