Genel

Tonoz Düşünce Atölyesi Eskişehir, gençlerle buluşmaya devam ediyor

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi ve Güzel İşler Derneği iş birliği ile düzenlenen “Tonoz Düşünce Atölyesi Eskişehir” üçüncü gününde düzenlenen beş atölye ile gençler, kendini ve kentini daha iyi tanıma imkanı buldu.

Haller Gençlik Merkezi’nde düzenlenen etkinliklerin üçüncü gününün ilk oturumunda yazar-rehber Müjde Tönbekici’nin “Şirince Köyü ile Dönüştürdüğümüz Yaşamımız” başlıklı atölyesi ile gençleri ilham veren bir yolculuğa çıkardı. Genç bir üniversiteli iken Şirince ile tanışan ve buraya yerleşen Tönbekici, Şirince’ye ilham olan çalışmalarını ve köyün dünyaca tanınması aşamalarını adım adım gençlerle paylaştı.

İkinci atölyede ise Güzel İşler Derneği Başkanı sosyal tasarımcı Sercan Duygan, katılımcılara yeni bakış açısı getiren, “Sana Ne Kadar Değer Verdiğimin Farkında Mısın?” başlıklı atölyeyi gerçekleştirdi. Sercan Duygan’ın interaktif atölyesinde gençler kendilerini ifade etme, kendileriyle ve birbirleriyle yüzleşme fırsatı yakaladılar.

Günün üçüncü oturumunda iletişimci yazar Ümit Alan, “Yeni Medya Eskişehir’i ve Eskişehirliyi Nasıl Değiştirebilir?” başlıklı atölye ile gençlerle buluştu. Kendisi de  Eskişehirli olan ve bir şehrin doğru iletişim kanallarıyla nasıl değişebileceğini zihin açan, düşündüren bir sorgulama ve karşılıklı etkileşim ile gençlere aktardı.

Etkinliklerin dördüncü oturumunda Dokuz Eylül Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Felsefe Bölümü’nde öğretim üyesi Prof. Dr. Metin Bal, “Godard’ın Yaşanacak Hayatım Filminde İfade Arayışı” başlıklı atölye ile katılımcılarla buluştu. Fransa’nın Yeni Dalga Sinemasının kurucuları arasında yer alan Jean-Luc Godard’ın alışılmışın dışında bir anlatımla oluşturduğu film ile hedeflenen duygular ve verilen mesajlar, yaşamda çıkan zorlukların aşılması başta olmak üzere katılımcılara insanın hayat boyu içerisinde olduğu arayışlar ve toplumsal yansımaları gençlere aktarıldı.

Günün beşinci ve son oturumunda usta sanatçı, yazar, eğitmen Müjdat Gezen, “Yüz yüze” adlı atölyede gençlerle bir araya geldi. Büyük ilgi gören buluşmada Gezen, gençlik yıllarında eğitim hayatından sanat hayatına kadar geçen süreçte yaşadıklarını, bugünkü siyasal, toplumsal, kültürel ve sanatsal yaşamda gelinen noktayı gençlerle paylaştı.

Hibya Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu