Sağlık

Türkiye’nin ilk engelsiz havuzu Bağcılar’da hizmete girdi

“2021 yılı Çocuklar ve Gençler Mali Destek Programı” kapsamında İstanbul Kalkınma Ajansı’nın desteğiyle Bağcılar Kaymakamlığı, Bağcılar Belediyesi ve Medipol Üniversitesi ortaklığıyla Türkiye’nin ilk duyu bütünleme temelli su içi terapi havuzunun lansmanı yapıldı.

Engelsiz havuza dönüştürülen Kazım Karabekir Mahallesi’ndeki yüzme havuzunda düzenlenen lansman programına; Bağcılar Kaymakamı Abdullah Uçgun, Bağcılar Belediye Başkanı Abdullah Özdemir, AK Parti İlçe Başkanı Rüstüm Tüysüz ve engelli aileleri katıldı.

Havuzun engellilerin kendilerini geliştirmelerine katkı sağlayacağını belirten Uçgun, “Engellilerimizin hayatın her alanında bizimle olması gerekiyor. Bunun içinde bizlere önemli görevler düşüyor. Bu havuzda böyle düşüncenin bir ürünü. Onların hayatın her alanında olması kendilerini psikolojik olarak rahat hissetmesini sağlayacak biz de toplum olarak huzurlu olacağız” dedi.

İlklerin belediyesi unvanını taşıdıklarını söyleyen Özdemir ise “Bugün lansmanını gerçekleştirdiğimiz havuzumuzda Türkiye’de bir ilk olma özelliğini taşıyor. Mutlaka engelliler özelinde terapinin içerisinde olduğu havuzlar daha önce yapıldı fakat duyusal bütünleme anlamında ilk defa böyle bir projeyi üslenmiş bulunmaktayız. İlçemize hayırlı olsun” diye konuştu.

Uzman ergoterapist ve fizyoterapistler tarafından 2 – 60 yaş grubundaki bütün engellilere; duyu bütünleme eğitimi, su içi terapi, egzersiz ve serbest yüzme eğitimi verilecek. Tedavi hizmetinin yanında yetenekli engelliler de lisanslı yüzücü olarak yetiştirilerek Paralimpik yarışmalara hazırlanacak.

30 dakika olarak belirlenen terapi sürecinde havuzun çocukların gözünde güvenli ve eğlenceli kılınması adına yüzen su topları, basket potası seti, futbol kale setleri ve buna benzer birçok materyal bulunuyor. Özellikle otizm ve zihinsel engel gruplarının doğru yöntem ile nörogelişimsel bozuklukların büyük bir ölçüde iyileşmesi sağlanacak.

Özel olarak tasarlanan havuz içerisinde; engellilerin görsel ve işitsel sistemini destekleyen ışık ve ses materyalleri, kademeli olarak derinleşen havuz içi platform sistemi, sudan korkan çocuklar için terapi alanı, su içi bisiklet ve koşu bandı gibi fiziksel kapasiteyi arttıracak materyaller gibi farklı özellikler bulunuyor.

Hibya Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu