Ara

Tütün ve nikotin endüstrisinin taktikleri gençleri ömür boyu bağımlı kılıyor

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) ve küresel tütün endüstrisi gözlemci kuruluşu STOP, bugün tütün ve nikotin endüstrisinin ürünleri nasıl tasarladığını, uyguladığını
Facebook
Twitter
LinkedIn

Birçok ülkede gençlerin e-sigara kullanma oranları yetişkinlere göre daha yüksek

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) ve küresel tütün endüstrisi gözlemci kuruluşu STOP, bugün tütün ve nikotin endüstrisinin ürünleri nasıl tasarladığını, uyguladığını vurgulayan “Yeni nesli kancalamak” raporunu başlatıyor pazarlama kampanyaları ve dünya gençliğinin bağımlı hale gelmesine yardımcı olacak politika ortamlarını şekillendirmeye yönelik çalışmalar yapıyor. Bu, DSÖ’nün hükümetlere kendilerini tütün ve nikotin endüstrisinin hedefi olmaktan korumaları yönünde çağrıda bulunan gençlerin seslerini yükselttiği 31 Mayıs Dünya Tütüne Hayır Günü’nün hemen öncesinde gerçekleşti.

Rapor, dünya çapında tahmini olarak 13-15 yaş arası 37 milyon çocuğun tütün kullandığını ve birçok ülkede ergenler arasında e-sigara kullanım oranının yetişkinlerinkini aştığını gösteriyor. DSÖ Avrupa Bölgesi’nde ankete katılan 15 yaşındakilerin %20’si son 30 gün içinde e-sigara kullandığını bildirdi.

Küresel Gençlik Tütün Araştırmaları, DSÖ Doğu Akdeniz Bölgesi’nde endişe verici tütün kullanım oranlarını ortaya koyuyor: bazı ülkelerde erkeklerde %35’e, kızlarda ise %30’a varan oranlar. Nitekim tüm DSÖ bölgeleri arasında erkek çocuklarda ortalama tütün kullanım oranının en yüksek olduğu bölge %15 ile Doğu Akdeniz Bölgesi oluşturuyor.

e-sigara Gençlerde Geleneksel Sigara Kullanımını 3 Kat Artırıyor

Şu anda sigara içmeyen ergenler arasında gelecekte tütün kullanımına yönelik yüksek duyarlılığın ele alınması da hayati önem taşımaktadır. Doğu Akdeniz Bölgesi’ndeki bazı ülkelerde, hiç tütün kullanmamış olan kız ve erkek çocukların yaklaşık %30’u gelecekte sigara içebileceklerine inanmaktadır. Bu nedenle hem mevcut hem de potansiyel kullanıcıları hedef alan önleyici stratejilere acil ihtiyaç vardır. Tütün kullanımının azaltılmasında kaydedilen kayda değer ilerlemeye rağmen, e-sigaraların ve diğer yeni tütün ve nikotin ürünlerinin ortaya çıkışı gençler ve tütün kontrolü açısından ciddi bir tehdit oluşturmaktadır. Araştırmalar, e-sigara kullanımının, özellikle sigara içmeyen gençler arasında geleneksel sigara kullanımını neredeyse üç kat artırdığını gösteriyor.

e-sigara Gençleri Kandırıyor, Acil Müdehale Edilmeli

DSÖ Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, “Tütün endüstrisi aynı nikotini çocuklarımıza farklı ambalajlarda satmaya çalışırken tarih tekerrür ediyor” dedi. “Bu endüstriler, yeni ürünlerle aktif olarak okulları, çocukları ve gençleri hedefliyor. Bu tehlikeli, bağımlılık yapıcı ürünleri çocuklara pazarlarken nasıl zararın azaltılmasından bahsedebilirler?” Bu sektörler ürünlerini şeker ve meyve gibi baştan çıkarıcı tatlarla gençlere pazarlamaya devam ediyor. Amerika Birleşik Devletleri’ndeki araştırmalar, genç e-sigara kullanıcılarının %70’inden fazlasının, ürünlerin yalnızca tütün aromalı olması durumunda sigarayı bırakacağını ortaya çıkardı. DSÖ Sağlığın Teşviki ve Geliştirilmesi Direktörü Dr. Ruediger Krech, “Bu endüstriler kasıtlı olarak doğrudan çocuklara hitap eden ürünler tasarlıyor ve pazarlama stratejileri kullanıyor” dedi. “Pamuk şekeri, sakız gibi çocuk dostu tatların, oyuncakları andıran gösterişli ve renkli tasarımlarla bir araya getirilmesi, gençleri bu zararlı ürünlere bağımlı kılmaya yönelik apaçık bir girişimdir.” Bu aldatıcı taktikler, gençleri ömür boyu zararlı bir bağımlılıktan korumak için güçlü düzenlemelere acil ihtiyaç duyulduğunun altını çiziyor.

DSÖ, hükümetleri gençleri tütün, e-sigara ve diğer nikotin ürünlerinin alımından bu ürünleri yasaklayarak veya sıkı bir şekilde düzenleyerek korumaya çağırmaktadır. DSÖ’nün tavsiyeleri arasında halka açık kapalı alanların %100 dumansız hale getirilmesi, aromalı e-sigaraların yasaklanması, pazarlama, reklam ve tanıtım yasakları, daha yüksek vergiler, endüstrinin kullandığı aldatıcı taktikler konusunda kamuoyunun farkındalığının artırılması ve gençlerin öncülüğünde eğitim ve farkındalık girişimlerinin desteklenmesi yer alıyor. .

DSÖ Doğu Akdeniz Bölge Direktörü Dr. Hanan Balkhy, “Gençlerimizi tütün ve nikotin kullanımının yıkıcı sonuçlarından korumaya devam etmeliyiz” dedi. “Doğu Akdeniz Bölgesi, eski ve yeni ürünlerini daha fazla çocuk ve gencin kullanmasını hedefleyen tütün endüstrisi faaliyetlerinden ve tanıtım taktiklerinden muaf değil. Yeni ürünlerin Bölge’deki tütün reklamı kanunlarını ve sponsorluk ve tanıtım yasağını ihlal ettiğini düzenli olarak gözlemliyorum. Bu sanayi taktiklerine son verip Bölgenin çocuklarını ve gençlerini korumalıyız.”

Vital Strategies STOP Direktörü Jorge Alday, “Bağımlı gençler sektör için ömür boyu kâr anlamına geliyor” dedi. “Bu nedenle endüstri, gençlerin bağımlı olmasını ucuz, çekici ve kolay hale getiren bir ortam yaratmak için agresif bir şekilde lobi yapıyor. Politika yapıcılar harekete geçmezse, mevcut ve gelecek nesiller, sigara da dahil olmak üzere birçok tütün ve nikotin ürününe bağımlılık ve bunların kullanımıyla karakterize edilen yeni bir zarar dalgasıyla karşı karşıya kalabilir.”

Dünyanın dört bir yanındaki gençlik savunucuları, tütün ve nikotin endüstrisinin yıkıcı etkisine ve manipülatif pazarlamasına karşı çıkıyor. Bu aldatıcı uygulamaları açığa çıkarıyorlar ve kendi tütünsüz geleceklerini savunuyorlar. Dünyanın dört bir yanından gençlik örgütleri, politika yapıcılara güçlü bir mesaj vermek için DSÖ Tütün Kontrolü Çerçeve Sözleşmesi’nin (COP10) Taraflar Konferansı’nın son oturumuna katıldı: “Gelecek nesiller sizi, onları koruyanlar veya koruyanlar olarak hatırlayacaklar. onları yüzüstü bırakan ve tehlikeye atanlar.”

Bağlantılar

https://www.who.int/campaigns/world-no-tobacco-day/2024

https://fctc.who.int/newsroom/news/item/10-02-2024-cop10-adopted-historic-decisions-to-protect-the-environment-from-the-harms-of-tobacco-and- sınır ötesi-tütün-reklam-tanıtım-ve-sponsorluğu-ve-eğlence-medyasında-tütünün-tasviri konusunu ele almak

Şampiyon Aliağa Helvacı Spor

Milli karatecilerden Başkan Topaloğlu’na ziyaret

Erkek Basketbol Takımı Avrupa Şampiyonluğu’nu hedefliyor! Üsküdar Üniversitesi Erkek Basketbol takımı Süper Lig Şampiyonu oldu!

EÜ’de düzenlenen “3. Yaş Üniversiteleri 1. Spor Şenliği” sona erdi

İzmir’de ilk defa yapılan Aliağa’nın ev sahipliğinde düzenlenen Kuzey Ege Spor Oyunları’na Bergama damga vurdu

Manavgat’ta Deniz Küreği Türkiye Kupası Heyecanı Başlıyor

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Haberi Paylaşın

Facebook
Twitter
LinkedIn