Spor

Üniversiteliler Oryantiringle Ankara’yı keşfetti

Ankara Büyükşehir Belediyesi (ABB), AnkaraAKS ile Sürdürülebilir Etki ve Ekolojik Planlama Derneği (STEP) iş birliğiyle; “Ulus’ta Oryantiring” etkinliği düzenlendi. Ankara’daki farklı üniversitelerden gençlerin bir araya geldiği etkinlikte 30’a yakın genç, tarihi mekanlardaki hedefleri belirlenen sürede bulmak için kıyasıya yarıştı.

Ankara 101 etkinliği kapsamında Ulus Meydanı’nda bulunan Ankara Zafer Anıtı’ndan başlayan oryantiring yarışması, Julianus Sütunu’nda son buldu. Özellikle üniversite okumak için farklı şehirlerden gelen öğrencilerin yer aldığı yarışmada sporcular, işaretlenen hedeflere harita ve pusula kullanarak belirlenen sürede ulaşmaya çalıştı.

Ankara’daki tarihi mekanları rotayı oluşturduğu oryantiring etkinliğinde, gençler hem eğlendi hem de tarihi mekanları yakından tanıma fırsatı buldu. Yarışma sonunda kazanan takım çeşitli hediyelerle ödüllendirildi.

ABB olarak gençleri çok önemsediklerini, tarihi ve kültürel bir bilinç yaratmak istediklerini belirten Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı Turizm Şube Müdürü Alp Aykut Çıngır, “ABB olarak gençleri çok önemsiyoruz. Ankara, üniversiteler şehri ve üniversitelerle iş birliği bizim için çok önemli. Bu kapsamda Ulus’ta oryantiring yarışması için gençlerimizle bir araya geldik. Amacımız tarihi ve kültürel bir bilinç yaratmak. Ayrıca, Ulus’taki bu önemli ve tarihi kültürel zenginliğe dikkat çekmek istiyoruz. Katılım sağlayan gençlerimize çok teşekkür ediyoruz. Katılımın artarak tüm Ankara genelinde yaygınlaşmasını bekliyoruz” dedi.

Üniversitelileri bir araya getiren oryantiring etkinliği tam not alırken, katılımcılar memnuniyetlerini şu sözlerle dile getirdi:

Elif Çora: “STEP Derneği olarak farkındalık çalışması olma özelliği taşıyan Ulus’ta Oryantiring etkinliği için buradayız. Belediyemize teşekkür ederiz.”

Ece Özyaşlı: “STEP Derneği olarak Ulus’un tarihi çok katmanlı yapısını tanıtmak için buradayız. Burası Cumhuriyet Dönemi ve Roma Dönemi’nin bir arada bulunduğu tarihi merkez olduğu için üniversitelilere hem deneyimletmek hem de çok gelinen bir yer olmadığı için Ulus’u sevdirmek amacıyla bu etkinliği kurguladık. Belediyemize de vermiş olduğu destekler için çok teşekkür ederiz.”

Hibya Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu