Veriler ve Fed’in yavaşlaması analizleri

Facebook
Twitter
LinkedIn

Stagflasyon analizleri… Stagflasyon analizleri artık daha ön planda yapılmaya başlanmışken, sektör öngörülerinin de bu yöne doğru kaydığını ve çekingenlik oluşturduğunu belirtmek gerekiyor. Tedarik zinciri sorunları ve jeopolitik riskler devam ediyor. Aynı zamanda talep değişkenleri de enflasyonist ortam veya Merkez bankaları politikalarından kaynaklanan daha yüksek finansman maliyetlerinden etkilenecek bir boyutta.

 

Sektörel eğilimler… Sektörler 6-12 aylık bir dönem için daha fazla belirsizlik işareti gördüğünden, bu durumun yatırım iştahına negatif yansıması beklenebilir. Çelik, benzin, motorin gibi ürünleri kapsayan hammadde enflasyonu da halen marjlar ve üretim maliyetleri açısından zorluklar oluşturuyor. Petrol ve gaz fiyatlarındaki arz riskleri etkisi devam ettiği sürece de bu konu açısından belirsizlik ortamı devam edecek gibi görünüyor. Yeni proje ve teslimatlarda da arz eksikliği nedenli gecikme etkileri sektörel aktiviteleri yavaşlatabilir. Tedarik zincirleri, talepte erken soğuma gibi faktörler işaretler verebilir. Çin gibi pazarlardan kaynaklı dışsal riskler de söz konusudur, bu nedenle dış kaynaklı mal ve hizmetlere bağımlılığı azaltmak noktasında daha fazla planlama eğilimi var.

 

Ekonomi değişirken, istihdamda da sıkılaşan politikalar ve yavaşlayan ekonomiler kaynaklı daha yavaş bir eğilim söz konusu olacaktır. Enflasyon artarken ise, ücretlerin artış eğilimi de sürecektir. Enflasyon ve bunun etkileri konusunda hane halkları endişeleri olduğu sürece harcama gücünü takviye edebilmek için yüksek ücret artışları talebi olacaktır. Michigan güven endeksinin dibe çökmesi, aslında enflasyonun erozyona uğrattığı ekonomik güç ile alakalı. Şu aşamada ücret enflasyonu ve talep enflasyonu arasında doğrusal ve güçlü bir ilişki var.

 

Sonuç? Tüm mal ve girdi bileşenlerindeki düşük arz ve yüksek fiyat artışları, büyüme ve enflasyon görüntüsü açısından bir süre etkisi görülecek bir belirsizliğe işaret ediyor. Muhtemel bir durgunluk Fed açısından ilerleyen dönemin çekince unsuru olabilir, bu da 2024’te faizlerin tepe noktadan daha aşağı indirileceğine işaret ediyor. Fed’in tepki mekanizmasının da QE ve QT eşiklerinde geciken bir boyutta olmaması gerekli, bu nedenle şu anda artan enflasyon dinamikleri gibi gelecek yıldan sonraki resesyon etkilerini de hesaba katmaları gereken bir görüntü ortaya çıkıyor.

TVF Kadınlar 1. Ligi’nin 11. haftası

Eczacıbaşı Dynavit, dünya üçüncüsü

Altınpark Yüzme Havuzu inşaatı tüm hızıyla devam ediyor

AXA Sigorta Efeler Ligi Metin Görgün Sezonu’nun 13. hafta maçları

TVF Kadınlar 1. Ligi’nin 11. hafta maç programı

Eczacıbaşı Dynavit, Imoco Conegliano’ya mağlup oldu

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Haberi Paylaşın

Facebook
Twitter
LinkedIn