Eğitim

AÖL Kayıt Yenileme Ne Zaman? Tarihler Belli Mi?

Açık Lise Kayıt Yenileme Tarihleri Belli Oldu!

Açık öğretim lise kayıt yenileme ücreti ne kadar? AÖL kayıt yenileme tarihleri belli oldu mu? Açık öğretim lisesi okuyanlar için ek sınav kayıt yenileme tarihleri belli oldu mu? İşte konu ile ilgili merak edilen her şey!

Lise eğitimine uzaktan / açıktan devam eden adayların yakından ilgilendiği Açık Öğretim Lisesi kayıt yenileme için tarihler belli oldu. Tarihlerin açıklanmasının ardından açık lise okuyan kişilerin gözleri bu tarihleri aramaya başladı. Yapılan açıklamaya göre ise kayıt yenileme işleminin alınacağı tarihin 9 ila 13 Ağustos tarihleri arasında olacağı gözlemlendi.

AÖL Kayıt Yenileme Ne Zaman?

Açık öğretim listesi ek sınav duyurusu kapsamında sunulan tarihin 9 Ağustos Pazartesi ile 13 Ağustos Cuma günlerini kapsadığı ibaresi bulunmaktadır. Bu sebeple ek sınav başvurusu yapacak olan kişilerin Cuma günü mesai bitimine kadar vakti vardır.

AÖL Kayıt Yenileme Ücreti Ne Kadar?

AÖL kayıt yenileme ücreti 50 TL olarak belirlenmiştir. Kayıt yenilecek olan öğrencilerin söz konusu ücret tutarını aşağıda verilen bankalara yatırması gereklidir;

  • C. Ziraat Bankası
  • Türkiye Halk Bankası
  • Türkiye Vakıflar Bankası

Bu bankalardan herhangi birini kullanarak ücret yatırılması mümkündür.

AÖL Ek Sınav Duyurusu

AÖL kayıt yenileme

Ek sınav duyurusunda bulunan önemli ibareler şunlardır;

  • Öğrencilerin AÖL Bilgi Yönetim Sistemi üzerinden telefon ve adres bilgilerini güncellemeleri gereklidir.
  • Öğrenci durumu için “İncelemeye Alınmış Öğrenci” yazan öğrencilerin AÖL kayıt yenileme ücreti ödemeleri sistem tarafından engellenmiş durumdadır. Bu öğrencilerin öncelikle Halk Eğitim Merkezi Müdürlükleri vasıtası ile söz konusu durumun kaldırılmasını istemeleri gereklidir.
  • Şehit eşleri, çocukları, babası ya da kardeşi; gazi, gazi eşleri, çocukları, anne ve babaları için ücret muafiyeti söz konusudur. Bu muafiyet durumu engel oranı %40 ve üzeri olan öğrenciler için de geçerlidir. Ancak söz konusu engel durumunun sağlık raporu ile kanıtlanmış olması zorunluluğu bulunmaktadır.
  • Denetimli serbestlik kapsamında bulunan kişilerin kayıt yenileme işlemlerini doğrudan Halk Eğitim Merkezlerine ulaştırmaları gereklidir. Söz konusu talepler, bu yöntem ve işleme yönelik dilekçenin teslimi vasıtası ile yerine getirilebilecektir.
  • Ücret muafiyeti bulunduğu halde şahsen müracaatta zorluk yaşayanların söz konusu işlemleri mail, faks gibi alternatif yolları kullanmaları mümkündür.

İlgili Makaleler

Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu