Ekonomi

BİST100 endeksi

Ekim ayında TÜFE %3,60 olan beklentilerin hafif altında %3,54 artış gösterirken, yıllık bazda TÜFE Eylül ayındaki %83,45 seviyesinden Ekim ayında %85,51 seviyesine yükseldi. Gıda enflasyonu yıllık bazda %93,05 seviyesinden %99,05 seviyesine, çekirdek enflasyon ise %70,45’e çıktı. Ekim ayında enerji tarafındaki artış ile birlikte alkol ve tütün zamlarına ek olarak kur sepeti tarafındaki artış ile enflasyon yükselmeye devam etti.

 

Merakla beklenen Fed faiz kararı açıklandı. Fed, politika faizini 75 baz puan artırarak %3,75 – 4,00 aralığına çekti. Fed kararının ardından kararın verilme sebepleri ardından verilen mesajlar piyasaları yükseltti. Faiz artırımlarının sona ermeye yaklaştığı mesajları verilmesi piyasaları rahatlatsa da, karar sonrası mikrofonların başına geçen Powell’ın açıklamaları rüzgarı adeta tersine çevirdi.

 

Powell, ‘faiz artırımlarına ara vermeyi düşünmek için çok erken’ dedi. ABD piyasalarındeki yukarı yönlü kısa sürdü. Fed Başkanı, Aralık toplantısında daha sınırlı faiz artışı sinyalleri verdi. Yapılan açıklamalarla önümüzdeki ay 50 baz puan faiz artırımı anketlerde %52’ye yükseldi. Dolar endeksi de tekrar 112’li seviyelere gelirken, para birimleri baskılanıyor.

Kaynak İnfo Yatırım
Hibya Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu