Ekonomi

İngiltere ve ABD farkı

İngiltere Merkez Bankası 33 yılın en büyük faiz artışını gerçekleştirdi ve Para Politikası Kurulu 7-2 oyla, oranları 75 baz puan artırarak 14 yılın en yüksek seviyesi olan %3’e çıkardı. Ancak gelecekteki artışların ölçeğine ilişkin piyasa beklentilerini güçlü bir şekilde geri çekti ve bu yolun izlenmesinin iki yıllık bir durgunluğa yol açacağı uyarısında bulunurken, tahminlerde kullanılan ve gelecek yıl %5,25 civarında zirve yapması beklenen faizler sonucunda GSYİH’nın %3’ünü düşüreceğini ve nihayetinde enflasyonu sıfıra yönelmesini ifade etti. Mevcut %3 seviyesinde kalan oranlara dayalı bir görünüm, daha kısa ve daha sığ bir resesyona işaret ediyor ve enflasyonun iki yıl içinde hedefe yakın düştüğünü görüyor. BOE Başkanı Andrew Bailey’in basın toplantısında, “Banka faizlerinin şu anda finansal piyasalarda fiyatlanandan daha az artması gerektiğini düşünüyoruz” açıklaması ise , yeni sabit vadeli ipotek oranlarının eskisi gibi yükselmesi gerekmemesi gerektiği anlamına geldi. Açıklamalar, Çarşamba günü ABD faiz oranlarının muhtemelen insanların düşündüğünden daha yüksek olacağını söyleyen Federal Rezerv Başkanı Jerome Powell ile keskin bir tezat oluşturuyor. BOE’nin kararının ardından İngiltere devlet tahvilleri ve sterlin düştü. ABD hisse senetleri dün , ekonomik verilerin Fed’in faiz oranlarını daha önce düşünülenden daha uzun süre artırmaya devam edeceği beklentilerini değiştirmediği için art arda dördüncü günde de düşüşle kapanırken, ve Hazine getirileri iki yıllık tahvilin %4,7’nin üzerine çıkmasıyla sıçrama yaparken , Asya hisse senetleri bu sabah Hong Kong ve Çin hisse senetlerinin desteğiyle pozitif. MSCI’nin Japonya dışındaki en geniş Asya-Pasifik hisseleri endeksi %1.09 , Avustralya’nın S&P/ASX 200 endeksi %0.27, Çin borsası %1, Hong Kong’un Hang Seng Endeksi %3 yükseldi. Piyasaların dikkati , herhangi bir yukarı yönlü sürprizin Fed’in şahin görünümünü güçlendireceği bugünkü ABD istihdam verisinde olacak ki beklenti de istihdamın Ekim ayında 200.000 artması yönünde. Doların döviz sepeti karşısındaki değerini ölçen ABD Doları Endeksi, %0.8’lik yükselişle iki haftanın en yüksek seviyesi 113.15’e dokunduktan sonra 112.90 da, Petrol fiyatları, doların gevşemesiyle yükseldi. Ancak kazançlar, resesyon korkuları ve COVID salgınlarının Çin’deki yakıt talebini azaltacağına dair yeni endişelerle sınırlı kaldı son durum ise ABD ham petrol vadeli işlemleri sabaha karşı %0.59 artışla varil başına 88.69$’a ve Brent de %0.52 artışla 95.16$’a yükselmiş durumda.

MANŞETTE ÖNE ÇIKANLAR

Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (UAEA), Ukrayna’daki 3 nükleer tesiste UAEA müfettişlerinin teftişlerinin sona erdiğini belirterek, “Üç lokasyonda bildirilmemiş nükleer faaliyetler ve materyallere dair herhangi bir işaret bulunmadı” dedi.

İngiltere Merkez Bankası (BoE) Başkanı Andrew Bailey, 75 baz puanın gelecekteki faiz artırımları için yeni standart, örnek haline gelmediğini söyledi

Capital Economics ekonomisti Andrew Goodwin, BoE’nin dün yapılan Para Politikası Komitesi toplantısında verdiği mesajlar sonrasında politika faizinin tepe noktasına ilişkin görüşlerin değiştiğini bildirdi.

İtalyan hükümetinden kaynakların verdikleri bilgilere göre İtalyan hükümeti 2023 yılı bütçesinde, enerji maliyetlerinin şirketler ve hane halklarına etkilerini hafifletmek için en az 15 milyar euro ayırmayı planlıyor.

ABD Federal Konut Mredisi İpotek Şirketi (Freddie Mac) tarafından açıklanan verilere göre, sabit faizli 30 yıl vadeli ortalama mortgage oranı yüzde 7,08’den yüzde 6,95’e indi.

Atlanta Fed araştırmasında ABD’nin 4’üncü çeyrek GSYH tahmini %2,6’dan %3,6’ya yükseldi

İngiltere Merkez Bankası Para Politikası Komitesi üyesi Catherine Mann, İngiltere’nin hala artan uluslararası enerji fiyatlarının ve koronavirüs salgınının artçı etkilerinin yanı sıra enflasyonun güçlü yurt içi yönlendiricileri ile karşı karşıya olduğunu söyledi.

TD Securities Fed’in faiz oranını getireceği nihai seviyeye yönelik tahminini yüzde 4,75-5,0’dan 5,00- 5,25’e yükseltti. 13-14 Aralık’ta yapılacak toplantıda faizin 50 baz puan artırılacağını tahmin etti.

MGROS-Migros 2022 yılı 9 aylık konsolide net dönem karı 1.405.927.000 TL (Önceki 367.231.000 TL )

SAHOL-Sabancı Holding 2022 yılı 9 aylık konsolide net dönem karı 27.215.356.000 TL (Önceki 6.856.708.000 TL )

Kaynak A1 Capital
Hibya Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu