Genel

Bornova Belediyesi, Avrupa Şeref Bayrağı’nı almak için başvuru yapacak

Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (AKPM) tarafından verilen 2022 Yılı Avrupa Diploması Ödülü’nü kazanan Bornova Belediyesi, söz konusu ödül programının ikinci aşaması olan Avrupa Şeref Bayrağı’nı almak için de başvuru yapacak.

Ödüle başvuru ile ilgili önerge Bornova Belediyesi’nin Kasım Ayı Olağan Meclis Toplantısı’na getirilerek süreç başlatıldı.

2022 yılında Avrupa Diplomasi Ödülü’nü kazanan dört Avrupalı belediyeden biri olduklarını hatırlatan Bornova Belediye Başkanı Mustafa İduğ, “Köklü, kurumsal ve yüzünü batıya dönmüş yapımız, daha modern ve yaşanabilir kent yaratmak amacıyla yürüttüğümüz çalışmalarla söz konusu ödül programının ikinci aşaması olan Avrupa Şeref Bayrağı’nı da almak istiyoruz. Bugüne kadar Avrupa çapında pek çok ağa katıldık, Avrupa’da birçok kardeş kentimiz var, uluslararası çalışmalar ve projeleri hayata geçirdik. Avrupa değerlerini ileriye taşımak, diğer Avrupa kentleri ile daha yakın ilişkiler kurmak Bornovamız için çok değerli. Amacımız; 4 aşamalı Avrupa Ödülü’nü kazanmak” dedi.

Bornova’nın üniversite ve sanayi kenti olduğunun altını çizen Başkan İduğ “Bornova 8.500 yıllık tarihi ile Türkiye’nin batısında, Avrupa’nın doğusunda gelişmişlik düzeyi yüksek bir kent. Belediyemiz ise kuruluşu 140 yıl öncesine uzanan, verimlilik esaslı çalışan, güçlü finansal yapıya sahip, şeffaf ve katılımcı yönetim anlayışını benimseyen bir kurum. Avrupa Birliği Enerji Kentleri Ağı, Dünya Sağlık Örgütü Küresel Yaşlı Dostu Kentler Ağı’nın aktif üyesi ve Avrupa Belediye Başkanları Sözleşmesi, Birleşmiş Milletler Küresel İlkeler Sözleşmesi ve Avrupa Yerel Yaşamda Kadın Erkek Eşitliği Sözleşmesi’nin resmi imzacısıyız. AB destekli çeşitli projelerle hemkentimizi daha da geliştirmek istiyoruz. Hacimli atıkların geri kazanımı, iklim değişikliği ve yenilenebilir enerji gibi alanlardapek çok Avrupa ülkesiyle ortak çalışmalar yaptık ve yapıyoruz.” diye konuştu.

Hibya Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu