Gündem

Bursa, Kültür Bakanları 39. Daimi Konseyi’ne ev sahipliği yaptı

Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, “Bir kutup yıldızı gibi, gönül coğrafyamızın uzandığı her yerde parıldamaya devam edecek, öncü ve örnek şehir özelliğimizden taviz vermeyeceğiz” dedi.

TÜRKSOY Kültür Bakanları Daimi Konseyi 38. Dönem Toplantısı’nda Türk Dünyası Kültür Başkenti unvanını alan Bursa, unvanı Azerbaycan’ın Şuşa kentine devredeceği Konseyin 39. Dönem Toplantısı’na ev sahipliği yaptı. Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi’nde başlayan Daimi Konseye, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Azerbaycan Kültür Bakanı Anar Karimov, Kırgızistan Kültür, Bilgi, Spor ve Gençlik Politikaları Bakanı Altynbek Maksutov, Özbekistan Kültür Bakanı Ozodbek Nazarbekov, Türkmenistan Kültür Bakanı Atageldi Şamuradov, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Başbakan Yardımcısı, Turizm, Kültür, Gençlik ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu, Kazakistan Kültür ve Spor Bakanlığı Kültür Komitesi Başkanı Roza Karibzhanova, Türk Devletleri Parlamenter Asamblesi (TÜRKPA) Genel Sekreteri Mehmet Süreyya Er, Uluslararası Türk Akademisi Başkanvekili Fuzuli Mecidli, Bursa Valisi Yakup Canbolat, Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, AK Parti Bursa İl Başkanı Davut Gürkan ile TÜRKSOY üyesi ülkelerin heyetleri katıldı.

Konseyin açılışında konuşan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, “Türk Dünyası Kültür Başkenti projesinin bu yıl da hedefine ulaştığını belirterek, “Türk Dünyası Kültür Başkenti uygulaması, kentlerin kültürel bir marka değeri kazanmasını sağlıyor. Bu kapsamda 2013 yılında Eskişehir’de, 2018’de Kastamonu’da ev sahipliği yaptığımız Türk halkları kültür şöleninin sonuncusunu Bursa’da bir kez daha gururla hayata geçirdik. Dünyanın dört bir yanından gelen sanatçı, akademisyen ve entelektüeller kültürel etkileşim ve tecrübe paylaşımında bulundu. Memnuniyetle ifade ediyorum ki yerel yönetimlerimizin ve Bakanlığımızın işbirliği ve siz değerli kardeşlerimizin katılımı ile Türk Dünyası Kültür Başkenti projesi bu yıl da hedefine ulaşmıştır. ” dedi.

Cihan devletinin doğduğu topraklar

Bursa Büyükşehir belediye Başkanı Alinur Aktaş da kültür başkentliği unvanını Özbekistan’ın Hiva kentinden Bursa’ya devredilmesinin ardından 1 yıl geçtiğini ve nöbet sırasının artık Azerbaycan’ın Şuşa kentine geldiğini söyledi. Bursa’nın, bu coğrafyanın gördüğü en büyük medeniyetin temellerinin atıldığı kadim bir şehir olduğunun altını çizen Başkan Aktaş, “Bu topraklar bir cihan devletinin doğduğu topraklardır.  Asya’dan, Ortadoğu’dan başlayıp, Avrupa’nın derinliklerine kadar uzanan o muhteşem rüyanın gerçeğe dönüştüğü, kilidinin açıldığı yer Bursa’dır. 2022 yılı Türk Dünyası Başkenti Bursa olarak; bugüne kadar bakanlığımız, valiliğimiz, TÜRKSOY ve kent dinamiklerimiz ile birlikte hem Bursa’mızda hem yurt içi ve yurtdışında panelden sempozyuma, gala konserlerinden tanıtım günlerine ve uluslararası fuarlara varıncaya kadar birçok organizasyon ve etkinlikte Bursa’mızı anlattık, değerlerimizi tanıttık. ” diye konuştu.

“Türk dünyasının kutup yıldızı”

Yaptıkları etkinliklerle Türkiye’ye ve Türk dünyasına önemli katkılar sunduklarını ifade eden Başkan Aktaş, “Tabii ki Türk Dünyası Kültür Başkenti olmamız hasebiyle yaşadığımız heyecan burada bitmiyor. Biz üstlenmiş olduğumuz sorumluluğun farkındayız.  Bir kutup yıldızı gibi, gönül coğrafyamızın uzandığı her yerde parıldamaya devam edecek, öncü ve örnek şehir özelliğimizden taviz vermeyeceğiz. 2021 yılı Ekim ayında Hiva’dan aldığımız sancağı Azerbaycan’ın Şuşa kentine devrediyoruz. Ben inanıyorum ki, bundan sonra Türk Dünyası Kültür Başkenti unvanı alacak olan tüm şehirlerimiz, bu kutlu görevi layıkıyla yerine getirecek, dünyanın her yanındaki kardeşlerimizin sesi soluğu olmaya, geleneğimizi kültürümüzü yarınlara taşımaya devam edecektir” dedi.

Gönlümüz ferah

Bursa Valisi Yakup Canbolat da Bursa’ya TÜRKSOY tarafından verilen vazifenin ne kadar önemli ve kıymetli olduğunun her zaman bilincinde olduklarını kaydetti. Canbolat, “Bu öyle bir vazifeydi ti koskoca Türk dünyasının temsilciliğini yapacaktık. Bu unvanı hakkıyla temsil ettiğimize inanıyoruz. Bize güvenen Bakanlığımızın güvenine sonuna kadar sahip çıktık. Geriye dönüp baktığımızda ‘keşke’ diyeceğimiz bir hususa rastlamadığımız için Bursa olarak gönlümüz ferah. Tüm etkinliklerimiz koskoca Türk dünyasının birliğine, beraberliğine katkı sunacak nitelikteydi. Gerek konukların ağırlanmasında, gerek etkinliklerde gerekse de gayretimizde bir kusurumuz olmamıştır inşallah” dedi.

Hibya Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu