Gündem

Xi’den sulak alanların korunmasına dair işbirliğini ilerletme çağrısı

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, bugün Wuhan’da düzenlenen 14. Ramsar Sulak Alanlar Sözleşmesi Taraflar Konferansı’nın (COP14) açılış törenine video konferans yoluyla katılarak bir konuşma yaptı.

Xi Jinping, ana teması “İnsan ve Doğa için Sulak Alan Eylemi” olarak belirlenen konferansın, sulak alanların korunması ve geliştirilmesi konusunda son derece büyük önem taşıdığını belirtti.

Cumhurbaşkanı Xi, ilgili kavramların derinleştirilerek işbirliğinin güçlendirilmesi, sulak alanların korunmasına ilişkin küresel eylemlerin ortaklaşa ilerletilmesi gerektiğini vurguladı.

Sulak alanlara değer verilmesi hususunda küresel bir konsensüs oluşturulması gerektiğine işaret eden Xi, tabiata saygı göstermenin ve insanların faaliyetlerinin tabiatta yarattığı tahribatı asgariye indirmenin yanı sıra, sulak alanların ekolojik güvenliğinin korunmasının büyük önem taşıdığının altını çizdi.

Xi, “Sulak alanların korunmasına dair küresel sürecin ilerletilmesi, otantikliğin ve bütünlüğün korunması çabalarının ikiye katlanması, doğal kaynaklara yeni önemli sulak alanların eklenmesi, işbirliği mekanizmalarının ve platformlarının geliştirilmesi ve uluslararası öneme sahip sulak alanların kapsadığı alanın artırılması çok önemli.” ifadelerini kullandı.

Xi, ayrıca sulak alanların, sürdürülebilir kalkınmanın ilerletilmesi, iklim değişikliğiyle mücadele edilmesi, biyoçeşitliliğin korunması ve dünya halkları için daha fazla fayda yaratılmasındaki rolünün artırılmasının önemli olduğunu dile getirdi.

Xi Jinping, “Sulak alanların korunmasında tarihî başarılara imza atan ülkemizdeki sulak alanların yüzölçümü 56,35 milyon hektara ulaştı. Sulak alan koruma sistemi kuruldu ve Sulak Alanların Korunması Kanunu çıkarıldı. Çin’de Wuhan gibi sulak alanlarla kaynaşmış ve ekolojik olarak yaşamaya elverişli şehirler mevcut.” diye konuştu.

Xi, Çin’de tabiat ile insanın ahenk içinde yaşadığı bir modernizasyon sürecinin yürütüleceğinin, sulak alanların korunmasının da nitelikli gelişiminin teşvik edileceğinin altını çizdi.

Kısa bir süre önce ortaya koyulan “Ulusal Parklar Mekansal Düzenleme Planı”na da değinen Cumhurbaşkanı Xi, ülkenin kara yüzölçümünün yaklaşık yüzde 10’una tekabül eden ve bir dizi ulusal parkın inşa edilmesiyle oluşturulacak 11 milyon hektarlık sulak alanını kapsayan bir ulusal park sisteminin kurulacağını kaydetti.

Ramsar Sözleşmesi Taraflar Konferansı, Wuhan ve İsviçre’nin Cenevre kentindeki paralel oturumlarla fiziksel ve çevrim içi olarak 13 Kasım’a kadar devam edecek.

Kaynak: Çin Uluslararası Radyosu
Hibya Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu