Sağlık

CHP’li Ardal: “Kadınları güçlendiren eşitlikçi politikaları hayata geçireceğiz”

Cumhuriyet Halk Partisi(CHP) Kadın Kolları İl ve İlçe Başkanları, 81 ilde ve 973 ilçede 25 Kasım Kadına Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü’nde kadına şiddetle ilgili bir basın açıklaması yaptı.

AK Parti iktidarında kadına yönelik şiddetin sistematik olarak arttığını ifade edilen açıklamaya göre, ‘Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’nun verilerine göre, 2002 yılında 66 kadın cinayeti işlenmişken, 2021 yılında 217’si şüpheli olmak üzere 497 kadın hayattan koparıldı. 1 Ocak 2022 ile 1 Kasım 2022 arasında ise 202’si şüpheli olmak üzere en az 482 kadın öldürüldüğü ifade edildi.

Açıklamanın devamında şunlar kaydedildi:

“Bizler ‘Kadın cinayetlerini durdurun’ diye haykırırken, eski Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, ‘Her kadın cinayeti bizim kadına yönelik şiddetteki kadın cinayeti değildir. Her şüpheli ölüm de kadın cinayeti değildir’ demekle yetindi. Çocuğa yönelik tecavüzde ‘çocuğun rızası’ndan bahseden Bekir Bozdağ, Adalet Bakanı oldu. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, öldürülen kadınlardan sadece ‘sayı’ olarak bahsetmeye devam etti. Yetti mi? Hayır. Şimdiki Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Derya Yanık, ‘2021’in ilk 10 ayında 242 ve 2022’nin ilk 10 ayında 225 vaka var. 2022’de yüzde 7 bir azalış görülüyor’ dedi. Yanık’ın açıklamasında bir de itiraf vardı: ‘Kadın cinayetlerinin yüzde 8’i koruma kararı altında yaşanıyor’ Kadınları koruyamayan, şiddeti tolere edilebilir bulan, öldürülen kadınları sadece sayı olarak nitelendiren zihniyete bir kez daha sesleniyoruz. ‘Her kadın bir hayattır.'” 

CHP Rize İl Kadın Kolları Başkanı Nurdan Ardal açıklamasında, “İktidarın kadını yok sayan politikalarına karşı CHP olarak kadınları güçlendiren eşitlikçi politikaları hayata geçireceğiz. Bu mücadeleyi kadın erkek bir arada vereceğiz. Kadınların can simidi olan İstanbul sözleşmesinden asla vazgeçmedik, vazgeçmeyeceğiz. İktidara geldiğimizde Genel başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu’ nun söz verdiği gibi 24 saat içinde İstanbul sözleşmesini yürürlüğe koyacağız.” diye konuştu.

İki yıl önce İstanbul Sözleşmesi’nin bir maddesini hayata geçirdiklerinin altını çizen Ardal,  “Genel merkezimizde “Alo Şiddet” hattı kurduk ‘YaşamHak’ projemiz aracılığıyla tüm şiddet mağduru kadın ve çocuklara 7/24 ücretsiz destek verdik, vermeye devam edeceğiz. YaşamHak projemiz kapsamına bugüne kadar binlerce kadının hayatına dokunduk.” dedi.

Ardal, 81 ilde 129 gönüllü avukat ekibi kurduklarını vurgulayarak, “Bu sürede bin 135 kadına yönelik şiddet ve çocuk istismarı duruşmasını takıp ettik. Sivil toplum örgütleri, meslek odaları, barolar ve yerel yönetimlerle 125 protokol imzaladık.” ifadelerini kullandı.

İktidara geldiklerinde takip edecekleri yol haritasının hazır olduğunu dile getiren Ardal,  sözlerine şöyle devam etti:

“Kadın güçlendirilecek, eşitlikçi politikalar derhal uygulamaya koyacağız. Bizlere ülkemizin ve partimizin kurucusu Gazi Mustafa kemal Atatürk’ ten kalan büyük bir mücadele mirası var. Hiçbirimiz eşitlik mücadelemizden vaz geçmeyeceğiz. Bugün sokaklara çıkarken, haklarımızı ve demokrasiyi savunmak için bir arada olacağız, kadın-erkek hep birlikte sesimizi yükselteceğiz” 
Hibya Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu