Sağlık

İzmir’de kadına yönelik şiddete dikkat çekmek için farkındalık etkinliği düzenlendi

İzmir Büyükşehir Belediyesi, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Uluslararası Mücadele Günü’nde kadına yönelik şiddete dikkat çekmek için farkındalık etkinliği düzenledi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Uluslararası Karikatür Yarışması’nda dereceye giren karikatürist Halit Kurtulmuş Aytoslu’nun “Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele” temalı karikatüründen uyarlanan mural çalışmasının yer aldığı farkındalık alanı Üçyol Metro İstasyonu’nda açıldı. 

Programda konuşan İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkanvekili Mustafa Özuslu, kadınların hem cinsiyet eşitsizliğine hem de fiziksel şiddete maruz kalarak insan hakları ihlalleri yaşadıklarını söyledi. Fiziksel şiddete maruz kalan birçok kadının hayatını kaybettiğini, yargı mekanizmaları ve mevcut yasaların da söz konusu düzenin değişmesinde yeterli iradeyi koyamadığını söyledi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi Kadın Çalışmaları Müdürlüğü tarafından yapılan çalışmalara da değinen Özulsu, “Birlikte mevcut düzenin değişmesi için gerekli iradeyi ortaya koyuyoruz ve çalışmalarımıza kararlılıkla devam ediyoruz. Kadın Dayanışma Merkezimiz, Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Birimimiz ve sivil toplum kuruluşlarımızla birlikte gerçekleştirilen ortak kadına yönelik gerçekleşen her türlü şiddetin önlenebilmesi için çalışırken, sonrasındaki süreç için de desteklerimizi sürdürüyoruz” dedi.  

İzmir Kent Konseyi ve İzmir Büyükşehir Belediyesi Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Komisyonu Başkanı Nilay Kökkılınç da uzun yıllardır, kadına yönelik şiddetle mücadele konusunda çaba sarf edildiğini fakat başarı elde edilmediğini söyledi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Uluslararası Karikatür Yarışması’nda üçüncülük ödülü kazanan Halit Kurtulmuş Aytoslu’nun eseri, mural sanatçıları Yunus Şahin ve Mustafa Deniz Kubilay tarafından yeniden yorumlanarak Üçyol Metro İstasyonu duvarında sergilenmeye başlandı. Yarışmaya 62 ülkeden 160 sanatçı 1600’den fazla eserle katılım sağlamış,  grafiker, karikatürist, ressam ve illüstüratörlerden oluşan seçici bir uzman kurul tarafından değerlendirilen yarışmanın sonucunda dereceye giren eserler ve ilk 100 eser geçen yıl toplu taşıma araçlarına da giydirilmişti.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Uluslararası Mücadele Günü’nde İzmir Kent Konseyi işbirliğiyle “Şiddetsiz Bir Dünya Birlikte Mümkün” sloganıyla bir etkinlik daha düzenledi. Konak Meydanı Turuncu Bahçe önünde çağdaş dans sanatçısı Cansu Ergin ve def sanatçısı Sami Hosseini canlı performans sergiledi.

Hibya Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu