Ara

İmamoğlu: “Bu karar, Türkiye’de adaletin kalmadığının ispatıdır”

Yüksek Seçim Kurulu üyelerine hakaret ettiği iddiasıyla açılan davada 2 yıl 7 ay 15 gün hapis ve siyasi yasak cezası alan İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, kararın ardından açıklamalarda bulundu.
Facebook
Twitter
LinkedIn

Yüksek Seçim Kurulu üyelerine hakaret ettiği iddiasıyla açılan davada 2 yıl 7 ay 15 gün hapis ve siyasi yasak cezası alan İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, kararın ardından açıklamalarda bulundu.

İmamoğlu, açıklamasında, “Bugün alınan karar işte bu hukuk dışı ve akıl dışı durumun ifadesidir. Bu dava, Türkiye’de yargının içine düşürüldüğü durumun bir özetidir.   Bu karar, Türkiye yargısı adına utanç vesikasıdır. Bu karar, Türkiye’de adaletin kalmadığının ispatıdır. Bu karar, yargının muhalifleri cezalandırmaya dönük bir aygıta dönüştürüldüğünün en somut ifadesidir. Bu karar, bu ülkeyi yönetenlerin ülkeye adalet ve demokrasi getirmek gibi amaçlarının olmadığının kanıtıdır. Bu karardan sonra bu ülkede kim adalete güvenebilir? Bu karardan sonra bu ülkede kim mahkemelerden adalet bekleyebilir?” dedi.

“Devlet biziz, ülke bizimdir!” diyen İBB Başkanı İmamoğlu, “Hukuku yok sayarak, milli iradeyle kavga ederek İstanbul’un ve Türkiye’nin geleceğini kendi dar çıkarları etrafında şekillendirmeye çalışıyor… O bir avuç insan kendi menfaatleri için bu güzel ülkede bozuk bir düzen kurdular… Aldıkları her karar, attıkları her adım kendi çıkarları için… O yüzden bu büyük millet büyük bir yoksullaşma içinde… İşsizlik, hayat pahalılığı, mutfaktaki ateş… Çocuklarımızın umutsuzluğu, vatandaşımızın mutsuzluğunun nedeni bu bozuk düzendir, bozuk düzen!

Ülke ekonomik uçurumun eşiğinde… Çocuklarımızın gelecekten umudu kalmamış… Bu milletin enerjisini “ahmakça” davalarla harcıyorlar… Bizi bölmeye, ayrıştırmaya ve bir kez daha hile ile kazanmaya çalışıyorlar…Bu bozuk düzenin sahipleri, artık dürüstçe, mertçe mücadele etmeyi bıraktılar… Kendi düzenlerini korumak için her türlü alavareye başvuruyorlar…Bu süreç 31 Mart gecesi Anadolu Ajansı’nın İstanbul seçim sonuçlarını milletten gizlemesiyle başladı.   Tarihimizde görülmemiş, utanç verici, yüz karası bir uygulamaydı.Hukuka karşı, demokrasiye karşı hileydi.” şeklinde konuştu.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, yargının bağımsız olmadığına dikkati çekerek, “O gece hepimiz sandıklardan veri akışını durduran o iradenin kime ait olduğunu biliyoruz…Hepimiz o kararın hangi saraydan çıktığını çok iyi biliyoruz. O saray, adalet sarayı değildi…31 Mart ve 23 Haziran İstanbul seçimlerinde bizzat taraf olan…Adaydan çok aday gibi davranan o irade…İşte o irade bugünkü kararın da arkasındadır…Bu defa da aynı saray aynı kararı dikte ettiriyor…

Değerli dostlar; ‘Görüyoruz ki yargi gerçekten bağımsız değil. Böylece yarginin işleyişine adalet ilkelerinin değil, siyasetin egemen olduğu bir kez daha ortaya çikmiştir. Siyasi rakiplerimiz, güç ve çikar odaklari, seçim sandiklarinda karşimizda duramayacaklarini, önümüzü kesemeyeceklerini iyiden iyiye anlamiş olmalilar ki, böyle bir yola başvurdular.  Bu yol yanliş bir yoldur. Çünkü adalet gün gelecek, yargiyi siyasallaştiranlara da lazim olacaktir’ Bu cümleler doğru cümleler. Bu yorumlar doğru yorumlar. Ben de aynen böyle düşünüyorum. Diyeceksiniz ki ‘bu sözler senin değil mi zaten?’” ifadelerini kullandı.

İmamoğlu açıklamasına şöyle devam etti:

“Hayır bu cümleler, ceza aldiği gün dönemin İBB başkanı, bugünün Cumhurbaşkani Erdoğan’in sözleri… Görüyorsunuz değil mi? Nereden nereye?

Millet millet diye çıkanlar bugün “devlet benim”, “ben devletim” diyor Evet, bu defa da aynı saray millet iradesini gasp etmek için adım atıyor… Atsın ama, sonuç alamayacak! Çünkü sizler çok iyi biliyorsunuz… O irade bugün güçlüymüş gibi görünüyor ama, asla güçlü değil. O irade bugün çaresiz, ne yapacağını şaşırmış… Gücü elinde tutabilmek için her düğmeye basıyor… Yanında hukuka inanan, vicdan sahibi tek bir kimse yok…Yanında milletin birliğine, ülkenin dirliğine çalışan kimse yok…Biz, bu tür adaletsizlikler karşısında susmayı ayıp kabul eden bir milletiz.Biz, küçük menfaat grupları için kurulmuş bozuk düzenin önünde eğilmeyiz!Biz bu ülkede, yalnız kendimiz için değil, herkes için adalet isteriz.Biz bu ülkede, güçlü olanın değil, haklı olanın sözü geçsin isteriz. İstanbul seçimlerini iptal ederek yaptığınız büyük adaletsizliğin hesabını millet sizden sandıkta sormuştu.

Yine öyle olacak.Bu yüce millet hak yemeyecek ama hakkını da yedirmeyecek.Bu yüce millet hak yemeyecek ama hakkını da yedirmeyecek. Ey bozuk düzenin sahipleri…Ne yaptığınızı biliyoruz Tüm millet biliyor…”

“Bizim insanımız; zorla zorbalıkla, hileyle dalavereyle kazananları değil, aklıyla, yüreğiyle, vicdanıyla mücadele edip, şerefiyle kazananları sever.” sözlerini kullananan Ekrem İmamoğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Bizim insanımız; şerefiyle kazananları da şerefiyle kaybedenleri de sever. Az kaldı… Halkın gönlünde yerinizin olmadığını göreceksiniz. Az kaldı…. Sandık gelecek, milletin vicdanının sizin için verdiği hüküm, bir tokat gibi yüzünüze çarpılacak. Az kaldı… bozuk düzeniniz sizi kurtaramayacak! Hiç ümitlenmeyin. Gerginlik yaratıp kışkırtmak, sokağa dökmek hevesleriniz kursağınızda kalacak. Bu millet, güle oynaya, el ele, kardeşçe sandığa gidip, coşacak… Bu ülkeden esirgediğiniz adaleti ve demokrasiyi kendi elleriyle tesis edecek. Dünyaya ilham kaynağı olacak!

Birbirimizle sevgiyle bakacak, birbirimizle omuz omuza vereceğiz. Özgür, mutlu ve kalkınmış bir Türkiye’yi birlikte kuracağız. Milletimizle, 86 milyon vatandaşımızla bir olacağız, birlikte olacağız… Çocuklarımızın geleceği için hep birlikte daha çok çalışacağız… Bu ülkenin demokratları, muhafazakarları, milliyetçileri… Sağ sol demeden bu ülkenin tüm muhalefet partileri… Ama en başta da CHP ve İYİ Parti olmak üzere altılı masanın seçmenleri… Her renkten, her inanıştan, her kökenden namuslu ve vicdanlı insanlar olarak…

Yani Türkiye ittifakı olarak… Bu memleketin ateşe atılmasına izin vermeyeceğiz. Hep birlikte, inançla yan yana geleceğiz… Bu ülkenin adalete ihtiyacı var… Bu ülkenin merhamete ihtiyacı var. Bu ülkenin umuda ihtiyacı var…Umudunuz eksilmesin… Umudunuzu yüksek tutun… Çünkü biliyorum ki, umutsuzluk adaletin düşmanıdır. Umut, ileri gitmemize izin verir. Güçlü insanların gerçekleri çarpıttığı analarda bile! Bize otur yerine dediklerinde, ayağa kalkmamızı sağlar. Ve sesini kes dediklerinde umut, dik durmamızı ve konuşmamızı sağlar. Ben ne hak yerim, ne de hakkımı yediririm. Bu tür oyunlar beni yolumdan çeviremez… Ne yılarım, ne de vaz geçerim…

Sadece kendi çocuklarım için değil, bu milletin her bir ailesinin çocuğu için de Adil, özgür ve demokrat bir Türkiye kurmak için… Bu ülkenin her köyünde, her kasabasında, her şehrinde… İnsanlarımız hak ettikleri bir hayata kavuşabilsin diye 7 – 24 çalışacağım…Ben görevimin başında, aynı enerji ve heyecanla çalışmaya devam edeceğim. Benim açımdan değişen hiçbir şey yoktur. Mahkeme kararının ne yönde kesinleşeceği konusuyla da hiç ilgili değilim. Benim açımdan kesin olan şudur: 

Bu bozuk düzenin verdirdiği mahkumiyet kararı, benim vicdanımda, hem aklımda hem de aklımda yok hükmindedir. Yok hükmindedir.! Yok hükmündedir.! Siz de öyle hissedin ve öyle davranın… Bugün burada haksızlığa, adaletsizliğe ve hukuksuzluğa sahip çıktığınız için …Her biriniz sağ olun, var olun…”

Hibya Haber Ajansı

Beylikdüzü Belediyesi, ilçedeki kadınların mental ve fiziksel güçlenmeleri amacıyla öz savunma eğitimleri düzenliyor

Nevşehir Belediyesi tarafından düzenlenen İlkokullar Arası 23 Nisan Halı Saha Futbol Turnuvası Çeyrek Final Müsabakaları tamamlandı

Corendon Tennis Club Kemer açıldı

TOSFED Yıldızını Arıyor Kayıtları Açıldı

Bornova 1877’den Göz Dolduran Performans

Anadolu Efes, Play-In Etabında Evinde Virtus Bologna’yı Ağırlıyor

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Haberi Paylaşın

Facebook
Twitter
LinkedIn