Ekonomi

Küresel piyasalar

Dün piyasalarda neler oldu? Dün küresel piyasalarda satıcılı ağırlıklı bir seyir görüldü. Avrupa borsaları, küresel büyüme ve yüksek enflasyon endişeleriyle İngiltere hariç düşüşle kapandı. İngiltere Merkez Bankası (BoE), para politikası faizini 75 baz puan artırarak %2,25’ten %3’e yükseltti. Banka böylece, tek seferde 1989’dan bu yana en sert faiz artışını gerçekleştirirken politika faizi, Kasım 2008’den bu yana en yüksek seviyesine ulaştı. ABD tarafında ise Fed’in faiz artırımlarının devam edeceğinin sinyalini vermesi sonrası hisse senedi piyasalarında gün boyunca negatif bir seyir izlendi. New York borsası kapanışında Dow Jones endeksi, 140 puanın üzerinde değer kaybetti ve %0,46 azalışla 32.001,25 puana geriledi. S&P 500 endeksi %1,06 azalarak 3.719,68 puana ve Nasdaq endeksi %1,73 kayıpla 10.342,94 puana indi. Starbucks, mali yılının dördüncü çeyreğinde cirosunu geçen yılın aynı dönemine göre %3,3 artarak 8,41 milyar dolara çıkardı. Beklenti şirketin 8,31 milyar dolar ciro elde etmesi yönündeydi. Net kar ise geçen yılın aynı dönemindeki 1,76 milyar dolara göre %50,2 azalarak 878,3 milyon dolara indi. Dağıtılabilir hisse başına kar 1,49 dolardan 0,76 dolara geriledi. Düzeltilmiş hisse başına kar 72 cent olan beklentilerin üzerinde 81 cent olarak gerçekleşti. Starbucks’ın küresel satışları ise %7 arttı. Makro veriler tarafında ise, iş gücü piyasasının sıkı kalmayı sürdürdüğünü gösteren veriler gelmeye devam ederken, işsizlik maaşı başvurularında düşüş yaşandı. Ülkede ilk kez işsizlik maaşı başvurusunda bulunanların sayısı, 29 Ekim ile biten haftada 217 bine gerileyerek beklentilerin aksine azaldı. ABD’de hizmet ISM de Ekim’de aylık bazda 2,3 puan azalışla 54,4’e gerileyerek Mayıs 2020’den bu yana en düşük seviyeye indi. Beklenti verinin 55,3 gelmesi yönündeydi. Açıklanan veri, hizmet sektöründe talebin yüksek enflasyon nedeniyle azalış trendinde olduğunu gösteriyor. Dün ABD 10 yıllık tahvil faizi %4,21’e kadar yükseldi. DXY dün 113,0 seviyesine kadar yükselirken günü 112,8 seviyesinden kapattı. Dolar endeksindeki artışla EUR/USD paritesi bu sabah 0,9770 seviyesine geriledi. Petrol fiyatları arz endişeleriyle yükseldi. Brent petrol bu sabah 95,4 dolar seviyesinde.

Bugün ne bekliyoruz? Bu sabah Asya piyasalarında pozitif ağırlıklı bir seyir görüyoruz. Japonya piyasaları negatif olsa da Çin ve Hong Kong piyasalarında yükselişler dikkat çekiyor. Hong Kong Hang Seng Endeksi %5’in üzerinde yükselirken, Hang Seng Tech endeksi %7’ye varan yükselişte. Bugün ABD vadelilerinde ise hafif pozitif bir görünüm var. VIX endeksi bugün 25,3 seviyesinde. Bugün yurt dışında piyasaların yakından takip edeceği veri, ABD Tarımdışı İstihdam değişikliği olacak. ABD tarım dışı istihdamı Eylül ayında 263.000 olurken, işsizlik oranı Ağustos’taki %3,7’ye karşı %3,5’e gerilemişti. Bu ay için beklenti tarımdışı istihdamda 195 bin artış olacağı, işsizlik oranının ise %3,5’ten %3,6’ya yükseleceği yönünde oluşuyor. Ortalama saatlik kazançlarda beklenti, aylık bazda %0,3’lük artışla yıllık bazda artışın %5,0’ten %4,7’ye gerileyeceği yönünde. Bugün ayrıca Euro Bölgesi için üretici enflasyonu açıklanacak. Bölgede üretici fiyatları en son %43,3 artış göstermişti. Bugünkü veride beklenti ÜFE’nin %41,9’a gerilemesi yönünde.

Gelecek gündemde neler var? Gelecek hafta yurt dışında Pazartesi günü Çin’de dış ticaret dengesi, Almanya’da sanayi üretimi verisi, Salı günü Japonya’da Hanehalkı harcamaları, Çarşamba günü Çin’de enflasyon verileri takip edilecek. Çin’de manşet enflasyon önceki ay %2,8’e yükselmişti. Bu ay manşet enflasyonda %2,5’e doğru gerileme bekleniyor. Perşembe günü haftanın da en önemli verisi olan ABD enflasyon verisi açıklanacak. ABD’de TÜFE’de Eylül ayında aylık %0,4 ile beklentilerin üzerinde artış gerçekleşmiş, yıllık TÜFE de %8,2 ile beklentileri aşmıştı. Çekirdek TÜFE de Eylül’de aylık %0,6 ve yıllık %6,6 ile piyasa beklentilerinin üzerinde yükseliş göstermişti. Ekim ayı için beklenti, aylık manşet TÜFE’de %0,4’ten %0,7’ye artış olsa da yıllık bazda %8,2’den %8,1’e ve çekirdek TÜFE’de de %6,6’dan %6,5’e gerileme olması yönünde oluşuyor. Cuma günü İngiltere’de 3. Çeyrek GSYH değişimi verisi takip edilecek. Aynı gün Almanya’da TÜFE verisi ile ABD’de Michigan Tüketici Beklenti Endeksi de piyasalar tarafından takip edilecek.

Kaynak Halk Yatırım
Hibya Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu